"Көктемде өзендегі тәртіп ережелері"

Өзендерді, көлдерді, су қоймаларын ашар алдында мұз әлсірейді, борпылдақ, өту үшін қауіпті болады. Тексерілмеген мұзға шығу қауіпті, ал өту қажет болған жағдайда мұздың беріктігін тексере отырып, таяқ-пешнейді пайдалану қажет. Әсіресе мұқият жағадан түсу керек-мұз құрлықпен тығыз байланыста болуы мүмкін, жарықтар болуы мүмкін, мұз астында ауа болуы мүмкін. Сондай-ақ, су ағысының жанында, өсімдіктер өсетін жерлерде, қар құрсауында мұз қатпайды.
Сақтаныңыздар:
- тыйым салатын аншлагтармен белгіленген орындарда мұзға шығуға;;
- тік жағалаулардан мұз өткелін таң қалдырыңыз, өйткені ағын оларды жуып, құлап кетуі мүмкін.
Мұздағы тәртіп ережелері:
1. Ешқандай жағдайда мұзға тәуліктің қараңғы уақытында және нашар көрінгенде (тұман, қар жауған, жаңбыр) шығуға болмайды.
2. Еріксіз ауысуы су қоймасының қауіпсіз барлығы ұстануға проторенных соқпақтар немесе баруға бойынша төселген шаңғы жарысында. Бірақ егер олар болмаса, сіз мұзға түсер алдында айналаңызға мұқият қарап, алдағы маршрутты белгілеуіңіз керек.
3. Резервуарды топпен өткізген кезде бір-бірінен қашықтықты (5-6 м) сақтау керек.
4. Мұздың беріктігін аяғымен тексеруге болмайды. Егер бірінші қатты соққыдан кейін бөрене немесе шаңғы таяқшасы кем дегенде су болып көрінсе, бұл мұздың жұқа екенін білдіреді, сіз онымен жүре алмайсыз. Бұл жағдайда жүктемені үлкен аумаққа бөлу үшін аяқты мұздан ажыратпай және оларды иықтың еніне орналастырмай, сырғымалы қадамдармен өзіңіздің ізіңізбен дереу жағаға шығу керек. Дәл түсетін кезде предостерегающем потрескивании мұз және білім онда жарықтар.
5. Егер рюкзактар болса, оны бір иыққа іліп қойыңыз, бұл сіздің астыңыздағы мұз құлап кетсе, жүктен босатуды жеңілдетеді.
Мұз астына түсіп кеткендерге көмек көрсету.  Өзін-өзі құтқару:
- үрейге бой алдырмаңыз;
- керек емес барахтаться және наваливаться барлық денемен жұқа мұздан ұстауға, өйткені астында өз салмағымен ол обламываться;
- басыңызбен суға түспес үшін қолыңызды кең жайыңыз;
- шынтағыңызды мұзға тигізіп, денеңізді көлденең күйге келтіргеннен кейін, оның шетіне жақын аяқты мұзға лақтыруға тырысыңыз, корпусты бұрап, екінші аяқты шығарып, мұзға тез шығыңыз;
- кенеттен қозғалыссыз, қауіпті жерден келген бағытта мүмкіндігінше алыс жүріңіз;
- көмекке шақырыңыз;
- ұстап тұрып, өзіңізді су бетінде, тырысамыз жұмсауды бұл кем дегенде физикалық күш;
- жүзу кезінде басыңызды мүмкіндігінше судан жоғары ұстау керек;
- жағалауға, салға немесе қайыққа белсенді жүзуге болады, егер олар 40 минуттан аспайтын қашықтықта болса;
- жүзу құралына жеткенде дереу шешініп, дымқыл киімді сығып, қайтадан кию керек.
 Егер сіз көмек көрсетсеңіз:
- жусанға өте мұқият жақындаңыз, пластунмен жүру жақсы;
- зардап шеккен адамға көмекке баратыныңызды айтыңыз, бұл оған күш, сенімділік береді;
- 3-4 метр үшін оған арқан, полюсті, тақтаны, шарфты немесе кез-келген басқа импровизацияланған құралды созыңыз; - зардап шеккен адамға қолыңызды беру қауіпті, өйткені жусанға жақындаған кезде сіз мұзға жүктемені көбейтесіз және сізге көмектесіп қана қоймай, өзіңізді сәтсіздікке ұшыратасыз.

Жаңартылған күні: 27.02.2022 23:35
Құрылған күні: 27.02.2022 23:35