"Біз сыбайлас жемқорлықсыз бейбітшілік үшін"

"Біз жемқорлықсыз бейбітшілік үшін" атты акция біздің мектепте жоспарланған жемқорлыққа қарсы бағдарлама аясында өткізілді .

2004 жылдан бастап БҰҰ бастамасымен жыл сайын 9 желтоқсанда бүкіл әлемде Халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес күні атап өтіледі. БҰҰ Бас Ассамблеясының қарарында көрсетілгендей, Халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес күнін құрудың мақсаты сыбайлас жемқорлық проблемасын және оның алдын алу мен оған қарсы күрестегі Конвенцияның рөлін түсінуді тереңдету болды.

ҚЫЗЫҚТЫ ФАКТІЛЕР.
Сыбайлас жемқорлық-бұл күрделі әлеуметтік, экономикалық және саяси құбылыс, ол даму деңгейіне қарамастан барлық елдерге әсер етеді. Ол қоғамның экономикалық дамуын бәсеңдетеді және мемлекеттік тұрақтылықты бұзады. Статистикалық зерттеулер сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес кезінде мемлекеттің табысы 4 есеге (ұзақ мерзімді перспективада) ұлғаятынын, бизнес 3 пайызға қарқынды дами алатынын, ал балалар өлімінің деңгейі 75 пайызға төмендеуі мүмкін екенін анықтады.

КІМ ТОЙЛАЙДЫ. Халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес күнін БҰҰ-ның Сыбайлас жемқорлыққа қарсы конвенциясын ратификациялаған БҰҰ-ға қатысушы барлық елдердің тұрғындары атап өтеді. Сондықтан 9 желтоқсанда әлемнің көптеген елдерінде Халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес күніне орайластырылған демонстрациялар, кездесулер, конференциялар, семинарлар және басқа да іс-шаралар өтеді. Қазақстан-бұл ерекшелік емес. Қоғамдық ұйымдардың, білім беру мекемелерінің, билік өкілдерінің, құқық қорғау құрылымдарының және барлық қала тұрғындарының күшімен осы күні мектептерде түрлі акциялар мен іс-шаралар өткізіледі, сыбайлас жемқорлықтың зияны мен оған қарсы күрес әдістері туралы баяндайтын парақшалар мен плакаттар басылады.

Қосымшалар:

Жаңартылған күні: 03.07.2020 13:27